Yazılımcılar İçin Hafta Sonu Okumaları — Sezon #5 / Sayı #82(2022 Derlemesi)

Muhammed Hilmi Koca
17 min readMay 3

Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan veya gizli sekmeden okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Hafta Sonu Okumaları” e-bülteninin 4 Mayıs 2023’te yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar.

Aralık sonu — Ocak başı geçmiş yılın muhasebesi, değerlendirmeleri, özetleri, raporları, almanakları; gelecek senenin öngörüleri gibi içeriklerle doluyor. Ben de geçen 4 senede yaptığım gibi bu sene de biten yılın sayılarından bir derleme ile karşınızdayım(Bir nevi flashback’lerden oluşan düşük bütçeli bölüm. Hatta bu giriş kısmı bile yüzde 90 geçen seneki derlemeden kopya.) İlk başlık olan Yazılım Trendleri 2023 çalışması istisna elbette. Fark ettiğinizi umduğum üzere 2022 yılında da istediğim sıklıkta sayı çıkaramadım. Yıl boyunca toplamda 11 sayı çıkarmışım. Tabi yine de önceki seneye göre(6) gelişme var. Çok istediğim halde maruz kaldığım yoğunluk nedeniyle yeterince vakit ayıramadım. Ama verdiğim aralar ayları bulsa da bülteni devam ettirmek için direniyorum. Her neyse sadede gelelim.

Derleme yapmaya karar vermemin akabinde büyük bir özenle(kopyala-yapıştır marifetiyle) okumakta olduğunuz bu sayıyı hazırladım. Binâenaleyh bu sayı yeni bir sayı değil. Yani yeni bir sayı ama içeriği yeni değil. Bir nevi özel sayı(böyle daha havalı oldu sanki). Buradan da şu sonucu çıkarmamız gerekiyor:

Aşağıda geçen “bu hafta”, “geçtiğimiz çarşamba” vb. ibareler güncel değil, ilgili sayının yayımlandığı tarihle ilişkili ifadeler.

Şunu da ifade edeyim: Bu derlemede yer alan içerikler tamamen subjektif bir değerlendirme neticesi öne çıkardığım yazılar.

Buyursunlar…

Yazılım Dünyasında 2023 Trendleri

Bu sene dördüncü sayıya ulaşan “Yazılım Trendleri” raporunun 2023 versiyonu çıktı!

Ekosistemdeki uzmanlardan 30 kişiye 2023 yılı için yazılım dünyasında öngördükleri trendleri sordum, Tarık Çayır da bu çalışmayı pdf formatında e-kitap haline getirdi.

Önce Reklamlar

Şekil A’da gözüktüğü üzere 82 sayıdır işbu bülteni ve sık olmamak kaydıyla yaklaşık 10…

Muhammed Hilmi Koca

Alaturka Yazılımcı@roofstacks, Bilişim Hareketi Yayını Editörü, #HavadanSudan, #Yazılım, #Teknoloji https://superpeer.com/muhammed