Yazılımcılar İçin Hafta Sonu Okumaları — Sayı #85 /Sezon #5(Oyun Geliştirenler için Değerli Tecrübeler, Hassas Verilerin Yönetimi ve Kimlik Doğrulama, Design System da Ne Ola? ve daha fazlası)

Muhammed Hilmi Koca
4 min readAug 27

Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan veya gizli sekmeden okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Hafta Sonu Okumaları” e-bülteninin 27 Ağustos 2023’te yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhaba aziz okuyucum. Bültenin 85. sayısı ile huzurlarınızdayız. Bu sayının hazırlanmasında desteklerini esirgemeyen sevgili Ömer SAVAŞ ve sevgili ChatGPT’ye şükranlarımı sunuyorum.

Keyifli okumalar.

Oyun Geliştirenler için Değerli Tecrübeler

Oğuzhan Yılmaz, multiplayer oyun geliştirme sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri paylaştığı nefis bir yazı dizisine başlamış(1, 2)

Ahmet Kamil Keleş, bağımsız/indie oyun geliştirmeye başlamayı düşünenler için oldukça değerli tavsiyeler kaleme almış.

Uygulama Güvenliği

Biz rate limit tarzı önlemler ile OSI level 7'de önlemler aladuralım saldırganlar OSI low level seviyelerde servisimizi erişilmez kılmak için çeşitli manipülasyon yöntemleri deniyorlar. Kaan Köse, bunlardan biri olan SYN atağı kabaca anlatmış.

Ziyahan Albeniz, fidye yazılımlarının tarihinden, önemli örneklerinden ve önlemlerinden bahsetmiş. Bir diğer yazısında ise Anonymous Sudan grubunun eylemlerinden bahsetmiş.

Mert Sarıca, son zamanların zinde dolandırıcıları olan WhatsApp dolandırıcılarının yöntemlerini, bu yöntemleri keşfetmek için izlediği nefes kesen süreci ve bu tür dolandırıcılıklardan korunma yöntemlerini anlatmış.

Yapay Zeka

Ayyüce Kızrak, Ph.D., kamu sektöründe yapay zekanın kullanımından ve halihazırda geliştirilen stratejilerden bahsetmiş.

Prof. Dr. Deniz Kılınç, özel dil modeli diyebileceğimiz LLM (Large Language Models) konseptine neden ihtiyaç duyulduğunu ve bu konseptin nasıl işlediğini…

Muhammed Hilmi Koca

Alaturka Yazılımcı@roofstacks, Bilişim Hareketi Yayını Editörü, #HavadanSudan, #Yazılım, #Teknoloji https://superpeer.com/muhammed