Note: This is my first article in English (Turkish version). Therefore, excuse me for the mistakes that I make.

If you do have not Medium membership, you can use the friend link to read this article.

Photo by Jaime Dantas on Unsplash

In this article, you will get a piece of knowledge information regarding the Fluent Interface Pattern. This pattern provides developers with the ability to write chain methods as it is common on Entity Framework or LINQ. Besides we can only get them to be called as we want. For example, the first method is A, then B, then C or D, then E, etc.


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 21 Haziran 2021’da yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar aziz okuyucularım. Uzun bir aradan sonra 69. sayı ile karşınızdayım. Elbette yine sizler için seçtiğim, dolu dolu, istifadenizi bekleyen makalelerle.

Bu sayıyla beraber İngilizce yayımlanan yazılarda tanıtım cümlesinin sonuna İngilizce olduğunu belirten bir ibare(İng) eklemeye başladım. Bunu yapmak ara ara aklıma geliyordu ama uygulamakta kararsızdım. Ama okurlardan gelen yoğun istek üzerine(1 kişi) uygulamaya başladım.

Neyse sözü uzatmadan içeriklerimize geçelim:

Deneysel Projeleri Deneyelim

Burak Selim Şenyurt, Microsoft’un deneysel projelerinden biri olan Project Tye‘dan bahsetmiş. “.Net tabanlı mikroservis…


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 11 Nisan 2021’da yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhaba aziz okur.

68. sayı ile karşınızdayım. Bültenimiz tamamen ev mamülü, yazılarımız seçmecedir.

Keyifli okumalar.

En İyi Yazılım Mimarisi

Beykan Şen, “en iyi yazılım mimari deseni nedir?” başlıklı güzel yazısına bu sorunun anlamsızlığını izah ederek başlayıp farklı yazılım mimarilerinden, bu mimarilerin hangi problemleri nasıl çözdüklerinden ve çözerken hangi problemlere sebep olabileceklerinden bahsetmiş.

Ayrıca bu yazısının sonunda da tavsiye edilen Cem Başaranoğlu‘nun Hepsiburada’daki mikroservis dönüşümünü anlattığı yazıyı da buraya koyalım.

Mikroservis demişken; Candost Dağdeviren, Building Microservices Book kitabından çıkardığı…


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 21 Mart 2021’da yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhaba aziz okur.

67. sayı ve tıka basa dolu ama özenle toplanıp derlenmiş bir sayı ile huzurlarınızdayım.

Buyursunlar.

AWS Community Day Turkey

Cloud servislerin ve serverless uygulamaların hayatımızda her geçen gün daha çok yer kapladığı bu dönemde Cloud and Serverless Turkey topluluğu AWS Community Day Turkey 2021 başlıklı bir etkinlik düzenliyor. Detaylar ve başvuru için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

AWS Community Day Turkey 2021!


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 3 Mart 2021’da yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhaba aziz okur.

66. sayı ile huzurlarınızdayım. Sizler için özenle derleyip topladığım 3 rapor ve onlarca yazıyı nihayet sunuma hazır hale getirdim.

Keyifli okumalar.

Yazılımda Kadın Raporu

Bu sayı itibarıyla, firmalara yazılımcı değil yazılımcılara firma bulan nevi şahsına münhasır startup TalentGrid ile iş ortaklığı yapmaya başladık. (Dilerseniz şuradan benim selamımla gidip profilinizi oluşturabilirsiniz.)

TalentGrid, aynı zamanda sahip olduğu verileri anlamlandırarak ve anonimleştirerek topluluk yararına önemli raporlar da hazırlıyor. Son yayımladıkları rapor ise “TR Yazılımda Kadın Raporu 2021”…


görsel: https://unsplash.com/@ffstop

Bu çalışmayla beraber resmen gelenekselleşen “Yazılım Dünyasında Trendler” serisinin 2021 versiyonunu okuyorsunuz. (Serinin ilk yayını olan 2020 versiyonu şurada)

Bu sene alanında uzman 28 kişinin görüşlerini okuyacaksınız. Geçen sene olduğu gibi bu sene de içerikte çeşitliliği sağlamak için yazarlarımızdan sınırları oldukça geniş çizilmiş “serbest bir format” istedim. Kimi yazarlarımız tek bir uzmanlık alanında, kimileri dokundukları farklı alanlarda değerli görüşlerini paylaştı. Yine kimileri teknik konulara(dil, framework vs), kimileri daha soyut olan süreçlere, metodolojilere odaklandı. Elhasılı her biri kendi perspektifinden okurlara değer katacak öngörülerini, tavsiyelerini paylaştı.

Yine geçen sene olduğu gibi bu sene de yazılımla ilişkili farklı alanlarda uzmanların görüşünü aldık. Mesela…


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 17 Ocak 2021’da yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar.

2021 yılının ilk sayısıyla karşınızdayız. Geçen(derleme öncesi) sayıda olduğu gibi bu sayıda da sevgili Saygın Yıldız, “Veri Bilimi Köşesi” ile karşımızda. Ayrıca sevgili Alper Çalışır, bu sayıda bizler için bir “Yapay Zeka Köşesi” hazırladı. Dolayısıyla özenle derlenmiş toplanmış dolu dolu bir sayı sizleri bekliyor.

Hadi buyurun o zaman.

Serverless Hayatlar

Her geçen gün daha çok duyduğumuz, daha fazla muhatap olduğumuz Serverless konsepti hakkında Türkçede de oldukça başarılı içerikler çıkıyor.


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 27 Aralık 2020’da yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Photo by Immo Wegmann on Unsplash

Merhabalar.

Aralık sonu - Ocak başı geçmiş yılın muhasebesi, değerlendirmeleri, özetleri, raporları, almanakları; gelecek senenin öngörüleri gibi içeriklerle doluyor. Ben de geçen 2 senede yaptığım gibi bu sene de bitmekte olan yılın sayılarından bir derleme ile karşınızdayım. Fark ettiğinizi umduğum üzere bu sene istediğim sıklıkta sayı çıkaramadım. Yıl boyunca toplamda 9 sayı çıkarmışım. Çok istediğim halde maruz kaldığım yoğunluk nedeniyle yeterince vakit ayıramadım. Ama verdiğim aralar ayları bulsa da bülteni devam ettirmek için direniyorum…


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar için Hafta Sonu Okumaları” e-bülteninin 28 Kasım 2020’de yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar. Uzuuuuun bir aranın ardından nihayet karşınızdayız. Evet biz. Bu sayıdan itibaren sevgili Saygın Yıldız, “veri bilimi” konusundaki derlemeleriyle bültende yer alacak. Hadi yine iyisiniz.

Neyse ara zaten uzadı bir de burada oyalamayayım. Buyursunlar:

Açık Mimariler

Huseyin Kutluca, açık mimarileri geçmişleri ve detaylarıyla anlattığı serisine devam etmiş. Aviyonik Sistemler(uçak, helikopter vb yazılımlar) için oluşturulan açık mimari FACE mimarisini, askeri araçlar için açık mimarileri ve veri mimarilerini anlatmış.

Kodlama Kampından Meyveler

Nitelikli yazılımcı yetiştirmek için çaba sarf eden platformlardan…


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar için Hafta Sonu Okumaları” e-bülteninin 10 Ağustos 2020’de yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar. 62. sayıyla uzun süre aradan sonra karşınızdayım. İş, yan proje, ev taşıması vs derken bu aralar inanılmaz bir yoğunluk yaşıyorum. Bu yoğunluğun arasında bülteni çıkarmanın yollarını arasam da şekil a’da görüldüğü üzere tam çözmüş sayılmam.

Neyse sadede gelelim.

Veri Bilimi

Fatma Elik, lineer regresyon kullanarak Türkiye’nin deprem tahmin modelini oluşturmayı anlatmış.

Onur Okyol, kuşbakışı “veri analizi”ni anlatmış.

Berna Taş, makine öğrenmesi modellerinde veri bölme işlemini anlatmış.

Kerim Caner TÜMKAYA, büyük verileri okuma yöntemlerini anlattığı…

Muhammed Hilmi Koca

Alaturka Yazılımcı@logiwa, Bilişim Hareketi Yayını Editörü, #HavadanSudan, #Yazılım, #Teknoloji https://superpeer.com/muhammed

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store