Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 17 Ocak 2021’da yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar.

2021 yılının ilk sayısıyla karşınızdayız. Geçen(derleme öncesi) sayıda olduğu gibi bu sayıda da sevgili Saygın Yıldız, “Veri Bilimi Köşesi” ile karşımızda. Ayrıca sevgili Alper Çalışır, bu sayıda bizler için bir “Yapay Zeka Köşesi” hazırladı. Dolayısıyla özenle derlenmiş toplanmış dolu dolu bir sayı sizleri bekliyor.

Hadi buyurun o zaman.

Serverless Hayatlar

Her geçen gün daha çok duyduğumuz, daha fazla muhatap olduğumuz Serverless konsepti hakkında Türkçede de oldukça başarılı içerikler çıkıyor.


Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 27 Aralık 2020’da yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Image for post
Image for post
Photo by Immo Wegmann on Unsplash

Merhabalar.

Aralık sonu - Ocak başı geçmiş yılın muhasebesi, değerlendirmeleri, özetleri, raporları, almanakları; gelecek senenin öngörüleri gibi içeriklerle doluyor. Ben de geçen 2 senede yaptığım gibi bu sene de bitmekte olan yılın sayılarından bir derleme ile karşınızdayım. Fark ettiğinizi umduğum üzere bu sene istediğim sıklıkta sayı çıkaramadım. Yıl boyunca toplamda 9 sayı çıkarmışım. Çok istediğim halde maruz kaldığım yoğunluk nedeniyle yeterince vakit ayıramadım. Ama verdiğim aralar ayları bulsa da bülteni devam ettirmek için direniyorum. Her neyse sadede gelelim. …


Bu gönderi, “Yazılımcılar için Hafta Sonu Okumaları” e-bülteninin 28 Kasım 2020’de yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar. Uzuuuuun bir aranın ardından nihayet karşınızdayız. Evet biz. Bu sayıdan itibaren sevgili Saygın Yıldız, “veri bilimi” konusundaki derlemeleriyle bültende yer alacak. Hadi yine iyisiniz.

Neyse ara zaten uzadı bir de burada oyalamayayım. Buyursunlar:

Açık Mimariler

Huseyin Kutluca, açık mimarileri geçmişleri ve detaylarıyla anlattığı serisine devam etmiş. Aviyonik Sistemler(uçak, helikopter vb yazılımlar) için oluşturulan açık mimari FACE mimarisini, askeri araçlar için açık mimarileri ve veri mimarilerini anlatmış.

Kodlama Kampından Meyveler

Nitelikli yazılımcı yetiştirmek için çaba sarf eden platformlardan Kodluyoruz, React Native Bootcamp’i gerçekleştirmiş. Akabinde bu Boot Camp mezunları React Native‘le alakalı farklı konularda yazılar yazmışlar. …


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar için Hafta Sonu Okumaları” e-bülteninin 10 Ağustos 2020’de yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar. 62. sayıyla uzun süre aradan sonra karşınızdayım. İş, yan proje, ev taşıması vs derken bu aralar inanılmaz bir yoğunluk yaşıyorum. Bu yoğunluğun arasında bülteni çıkarmanın yollarını arasam da şekil a’da görüldüğü üzere tam çözmüş sayılmam.

Neyse sadede gelelim.

Veri Bilimi

Fatma Elik, lineer regresyon kullanarak Türkiye’nin deprem tahmin modelini oluşturmayı anlatmış.

Onur Okyol, kuşbakışı “veri analizi”ni anlatmış.

Berna Taş, makine öğrenmesi modellerinde veri bölme işlemini anlatmış.

Kerim Caner TÜMKAYA, büyük verileri okuma yöntemlerini anlattığı bir seriye başlamış(1, 2). …


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar için Hafta Sonu Okumaları” e-bülteninin 30 Haziran 2020’de yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar. 3. sezonun ilk sayısıyla toplamda ise 61. sayı ile karşınızdayım. Görüşmeyeli umarım iyisinizdir. Sizlere yine oku oku bitiremeyeceğiniz bir dünya makale getirdim.

Hadi kolay gelsin.

Her sayıda yaklaşık 4 bin yazılımcıya ulaşan bu bültende iş ilanlarınızı yayımlamak isterseniz bu maile cevap yazarak yahut yazının sonunda bulunan iletişim bilgileri üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Derinlemesine Yazılar

Furkan Türkal, derinlemesine Go dilinde derleyicinin işleyişini ve statik kod analizini derinlemesine anlatmış. …


Image for post
Image for post
Photo by Gabrielle Henderson on Unsplash

If you have not Medium membership, you can use friend link to read this article. (Also there is a Turkish version.)

As you see on the title(I agree I am not good at finding a title.) this is the 3742nd article about that subject. But I couldn’t hold on and I wrote it. I enjoyed writing, I hope you will enjoy reading too.

Disclaimer:

Dear reader! Recently I face some questions about “pieces of advice to new developers”, so this, I wrote this article to be a reference to these questions. Everything told in this article is my personal experiences and thoughts. …


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar için Hafta Sonu Okumaları” e-bülteninin 28 Nisan 2020’de yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar.

60. sayı ve aynı zamanda 2. sezonun finaliyle karşınızdayım. Bu sayıdan sonra tahminen 1–1,5 aylık bir süre zarfında yeni sayı olmayacak. Elbette okumaya devam. Okuduklarımı da Twitter‘dan paylaşmayı planlıyorum. Arada bir #YazılımcıOkumaları hashtagine göz atabilirsiniz.

Neyse, sadede gelelim artık.

Açık Kaynaklar

Geçtiğimiz haftalarda e-kitap statüsünde 3 güzel Türkçe doküman yayımlandı.

Bunlardan biri tasarım prensipleri ve tasarım desenleri hakkında bir üniversite öğrencisi olan Yusuf Yılmaz tarafından hazırlanan açık kaynak doküman.

Bir diğeri mikroservis mimarisi hakkında bir dönem -görece eski okurlarımızın hatırlayacağı üzere- oldukça yoğun içerik üreten Suat KÖSE‘nin bunları derleyip toparladığı ve ekleme-çıkarmalarla kitap formatına getirdiği açık kaynakMikroservis Mimari” dokümanı. …


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar için Hafta Sonu Okumaları” e-bülteninin 29 Mart 2020’de yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar.

59. sayı ile karşınızdayım. Korona günlerine yaraşır uzun mu uzun bir sayı huzurlarınızda.

Hadi buyurun.

Yazılımda Kalite ve Mimariler

Onur Dayıbaşı, son zamanlarda -burada neredeyse her sayıda bahsettiğim gibi- bir konu belirleyip girişten derinlere ilerlediği seri yazılar yazıyor. Bu kez yazılım süreçleri hakkında bir seriye başlamış. Şimdiye kadar 4 yazı(yazılım geliştirme yaşam döngüsü, fazları, modelleri, prensipleri) yayımlamış.

Deniz KILINÇ, yazılım geliştirirken yolun başında harika çözüm gibi gözükmesine rağmen ileride başımıza bela olan “antipatternler”den bahsetmiş. …


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 5 Mart 2020’de yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar. 58. sayı ile huzurlarınızdayım. Özenle topladığım makaleleri istifadenize sunuyorum.

Bülteni daha iyi bir hale getirmek için eleştiri ve yorumlarınızı iletmekten çekinmeyin.

Bu arada geçen sayıda bahsettiğim gibi artık iş ilanı köşemiz de mevcut. Her sayıda binlerce yazılımcıya ulaşan bu bültene ilan vermek isterseniz bu maile cevaben veya sondaki sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Projeleriniz ve Girişimleriniz İçin Sunucu Fırsatı

Hobi projeleri veya girişimler, en geç MVP veya ürün aşamasına geldiğinde hayatın acı gerçekleriyle bir bir karşılaşıyor Özellikle de sunucu faturaları. Hesap makinesi eşliğinde senaryolar masaya konulur: “fiziksel sunucu mu kullanacağız, yoksa internetten sunucu mu kiralayacağız yahut bulut hizmet sağlayıcılardan ‘kullandığın kadar öde’ mi bulacağız? Peki bunların hangisi daha ekonomik?” …


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 18 Şubat 2020’de yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar.

57. sayı ile huzurlarınızdayım. Yine milletimizin cevval gençlerinin ürettiği dolu dolu içerikleri sizler için derledim.

Bu arada bu sayıdan itibaren iş ilanı köşesi açıyorum. İş ilanınızı paylaşmamı isterseniz bu maile cevaben veya bültenin sonundaki sosyal medya hesaplarım üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Son olarak bu sayıda her birine ayrı başlık açamadım ama “Projeler” başlığında çok güzel projeler var.

Neyse sadede gelelim:

2020 Yazılım Trendleri

Birkaç senedir zevkle okuduğum “gelecek yılın dijital pazarlama trendleri” raporlarından hareketle ben de yazılım dünyası için böyle bir derleme yapmaya niyetlendim. Alanında yetkin 13 uzmandan(Ahmet Usta, Arda Çetinkaya, Ayyüce Kızrak, Burak Selim Şenyurt, Fatih Hayrioğlu, Gökhan Topçu, Görkem Çetin, Hüseyin Mert, Kıvılcım Hindistan, Selçuk Ermaya, Serhat Can, Uğur Umutluoğlu, Zeki Seskir) 2020 yılı için yazılım dünyası öngörülerini alıp derledim.

About

Muhammed Hilmi Koca

Alaturka Yazılımcı@logiwa, Bilişim Hareketi Yayını Editörü, #HavadanSudan, #Yazılım, #Teknoloji https://superpeer.com/muhammed

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store