Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 11 Nisan 2021’da yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhaba aziz okur.

68. sayı ile karşınızdayım. Bültenimiz tamamen ev mamülü, yazılarımız seçmecedir.

Keyifli okumalar.

En İyi Yazılım Mimarisi

Beykan Şen, “en iyi yazılım mimari deseni nedir?” başlıklı güzel yazısına bu sorunun anlamsızlığını izah ederek başlayıp farklı yazılım mimarilerinden, bu mimarilerin hangi problemleri nasıl çözdüklerinden ve çözerken hangi problemlere sebep olabileceklerinden bahsetmiş.

Ayrıca bu yazısının sonunda da tavsiye edilen Cem Başaranoğlu‘nun Hepsiburada’daki mikroservis dönüşümünü anlattığı yazıyı da buraya koyalım.

Mikroservis demişken; Candost Dağdeviren, Building Microservices Book kitabından çıkardığı…


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 21 Mart 2021’da yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhaba aziz okur.

67. sayı ve tıka basa dolu ama özenle toplanıp derlenmiş bir sayı ile huzurlarınızdayım.

Buyursunlar.

AWS Community Day Turkey

Cloud servislerin ve serverless uygulamaların hayatımızda her geçen gün daha çok yer kapladığı bu dönemde Cloud and Serverless Turkey topluluğu AWS Community Day Turkey 2021 başlıklı bir etkinlik düzenliyor. Detaylar ve başvuru için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

AWS Community Day Turkey 2021!


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 3 Mart 2021’da yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhaba aziz okur.

66. sayı ile huzurlarınızdayım. Sizler için özenle derleyip topladığım 3 rapor ve onlarca yazıyı nihayet sunuma hazır hale getirdim.

Keyifli okumalar.

Yazılımda Kadın Raporu

Bu sayı itibarıyla, firmalara yazılımcı değil yazılımcılara firma bulan nevi şahsına münhasır startup TalentGrid ile iş ortaklığı yapmaya başladık. (Dilerseniz şuradan benim selamımla gidip profilinizi oluşturabilirsiniz.)

TalentGrid, aynı zamanda sahip olduğu verileri anlamlandırarak ve anonimleştirerek topluluk yararına önemli raporlar da hazırlıyor. Son yayımladıkları rapor ise “TR Yazılımda Kadın Raporu 2021”…


görsel: https://unsplash.com/@ffstop

Bu çalışmayla beraber resmen gelenekselleşen “Yazılım Dünyasında Trendler” serisinin 2021 versiyonunu okuyorsunuz. (Serinin ilk yayını olan 2020 versiyonu şurada)

Bu sene alanında uzman 28 kişinin görüşlerini okuyacaksınız. Geçen sene olduğu gibi bu sene de içerikte çeşitliliği sağlamak için yazarlarımızdan sınırları oldukça geniş çizilmiş “serbest bir format” istedim. Kimi yazarlarımız tek bir uzmanlık alanında, kimileri dokundukları farklı alanlarda değerli görüşlerini paylaştı. Yine kimileri teknik konulara(dil, framework vs), kimileri daha soyut olan süreçlere, metodolojilere odaklandı. Elhasılı her biri kendi perspektifinden okurlara değer katacak öngörülerini, tavsiyelerini paylaştı.

Yine geçen sene olduğu gibi bu sene de yazılımla ilişkili farklı alanlarda uzmanların görüşünü aldık. Mesela…


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 17 Ocak 2021’da yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar.

2021 yılının ilk sayısıyla karşınızdayız. Geçen(derleme öncesi) sayıda olduğu gibi bu sayıda da sevgili Saygın Yıldız, “Veri Bilimi Köşesi” ile karşımızda. Ayrıca sevgili Alper Çalışır, bu sayıda bizler için bir “Yapay Zeka Köşesi” hazırladı. Dolayısıyla özenle derlenmiş toplanmış dolu dolu bir sayı sizleri bekliyor.

Hadi buyurun o zaman.

Serverless Hayatlar

Her geçen gün daha çok duyduğumuz, daha fazla muhatap olduğumuz Serverless konsepti hakkında Türkçede de oldukça başarılı içerikler çıkıyor.


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar İçin Haftasonu Okumaları” e-bülteninin 27 Aralık 2020’da yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Photo by Immo Wegmann on Unsplash

Merhabalar.

Aralık sonu - Ocak başı geçmiş yılın muhasebesi, değerlendirmeleri, özetleri, raporları, almanakları; gelecek senenin öngörüleri gibi içeriklerle doluyor. Ben de geçen 2 senede yaptığım gibi bu sene de bitmekte olan yılın sayılarından bir derleme ile karşınızdayım. Fark ettiğinizi umduğum üzere bu sene istediğim sıklıkta sayı çıkaramadım. Yıl boyunca toplamda 9 sayı çıkarmışım. Çok istediğim halde maruz kaldığım yoğunluk nedeniyle yeterince vakit ayıramadım. Ama verdiğim aralar ayları bulsa da bülteni devam ettirmek için direniyorum…


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar için Hafta Sonu Okumaları” e-bülteninin 28 Kasım 2020’de yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar. Uzuuuuun bir aranın ardından nihayet karşınızdayız. Evet biz. Bu sayıdan itibaren sevgili Saygın Yıldız, “veri bilimi” konusundaki derlemeleriyle bültende yer alacak. Hadi yine iyisiniz.

Neyse ara zaten uzadı bir de burada oyalamayayım. Buyursunlar:

Açık Mimariler

Huseyin Kutluca, açık mimarileri geçmişleri ve detaylarıyla anlattığı serisine devam etmiş. Aviyonik Sistemler(uçak, helikopter vb yazılımlar) için oluşturulan açık mimari FACE mimarisini, askeri araçlar için açık mimarileri ve veri mimarilerini anlatmış.

Kodlama Kampından Meyveler

Nitelikli yazılımcı yetiştirmek için çaba sarf eden platformlardan…


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar için Hafta Sonu Okumaları” e-bülteninin 10 Ağustos 2020’de yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar. 62. sayıyla uzun süre aradan sonra karşınızdayım. İş, yan proje, ev taşıması vs derken bu aralar inanılmaz bir yoğunluk yaşıyorum. Bu yoğunluğun arasında bülteni çıkarmanın yollarını arasam da şekil a’da görüldüğü üzere tam çözmüş sayılmam.

Neyse sadede gelelim.

Veri Bilimi

Fatma Elik, lineer regresyon kullanarak Türkiye’nin deprem tahmin modelini oluşturmayı anlatmış.

Onur Okyol, kuşbakışı “veri analizi”ni anlatmış.

Berna Taş, makine öğrenmesi modellerinde veri bölme işlemini anlatmış.

Kerim Caner TÜMKAYA, büyük verileri okuma yöntemlerini anlattığı…


Medium Premium Üyesi değilseniz bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

Bu gönderi, “Yazılımcılar için Hafta Sonu Okumaları” e-bülteninin 30 Haziran 2020’de yayımlanan sayısıdır. E-posta bültenine aşağıdaki bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Merhabalar. 3. sezonun ilk sayısıyla toplamda ise 61. sayı ile karşınızdayım. Görüşmeyeli umarım iyisinizdir. Sizlere yine oku oku bitiremeyeceğiniz bir dünya makale getirdim.

Hadi kolay gelsin.

Her sayıda yaklaşık 4 bin yazılımcıya ulaşan bu bültende iş ilanlarınızı yayımlamak isterseniz bu maile cevap yazarak yahut yazının sonunda bulunan iletişim bilgileri üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Derinlemesine Yazılar

Furkan Türkal, derinlemesine Go dilinde derleyicinin işleyişini ve statik kod analizini derinlemesine anlatmış. …


Photo by Gabrielle Henderson on Unsplash

If you have not Medium membership, you can use friend link to read this article. (Also there is a Turkish version.)

As you see on the title(I agree I am not good at finding a title.) this is the 3742nd article about that subject. But I couldn’t hold on and I wrote it. I enjoyed writing, I hope you will enjoy reading too.

Disclaimer:

Dear reader! Recently I face some questions about “pieces of advice to new developers”, so this, I wrote this article to be a reference to these questions. Everything told in this article is my personal experiences and…

Muhammed Hilmi Koca

Alaturka Yazılımcı@logiwa, Bilişim Hareketi Yayını Editörü, #HavadanSudan, #Yazılım, #Teknoloji https://superpeer.com/muhammed

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store